Czy można masować duszę?

W drugim tegorocznym wydaniu Mojej Harmonii Życia natknęłam się na świetny artykuł Bartosza Zadurskiego – trenera i coacha rozwoju osobistego oraz pracy z ciałem, a także masażysty holistycznego. Nawet nie będę próbowała go streścić – mogłabym utracić cenne informacje, zachęcam zatem do przeczytania w całości.

Czy można masować duszę?

Masaże holistyczne

Coraz częściej możemy znaleźć ogłoszenia gabinetów masażu oferujące masaże holistyczne. Słowo to pojawia się także w nazwach nowych gabinetów, ale co ono właściwie oznacza?

Holistyczny, czyli jaki?

Holizm oznacza z definicji „całościowy”, a nazwa dla masaży holistycznych została zaczerpnięta z medycyny holistycznej, która opiera się na założeniu, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i że należy leczyć cały organizm, a nie tylko jego chorą część. Tak więc poprzez pracę z ciałem możemy wyzwolić różne emocje zapisane w pamięci komórkowej ciała, która powoduje przewlekłe bóle, oraz wpływać na energię, którą emitujemy.

Jak masować duszę?

Poza klasycznymi masażami, które wykonywane są jako terapia manualna poprzez dłonie i ręce, istnieją także masaże energetyczne, jak np. energetyczny masaż głowy Bars. Jest to rodzaj delikatnej „akupresury”, pobudzenia energetycznego 32 punktów na głowie, które odpowiadają za różne aspekty naszego funkcjonowania. Są to m.in. punkty dotyczące nastroju, zdrowia, procesu starzenia się, spokoju. W naszej głowie z jednej strony na drugą przebiegają linie energetyczne. Trzymając palce w określonych punktach Bars, uwalniamy napięcia elektromagnetyczne kumulujące się w określonych punktach. To bardzo dobrze znane punkty przy skroniach, które intuicyjnie masujemy przy bólach głowy, z tym, że podczas sesji Bars działamy na 32 punkty przez około półtorej godziny. Bars został zatwierdzony i otrzymał Certyfikat Terapii Manualnych Ciała przyznawany w Stanach Zjednoczonych (National Certification Board for Therapeutic Massage and Bodywork). Sesja energetycznych masaży może być zaskakująco relaksacyjna i dodatkowo zmiany po niej bywają równie zadziwiające, polepszając nasze funkcjonowanie czy samopoczucie. 

Napięte ciało

Podczas masażu uwalniane są napięcia z ciała, z tzw. pamięci komórkowej, w której gromadzą się napięcia fizyczne, a także niewyrażone emocje. Jeśli jesteśmy otwarci podczas sesji masażu holistycznego, emocje te mogą zostać wyzwolone, np. poprzez płacz, który działa uzdrawiająco. W ostatnim czasie duże zainteresowanie naukowców i masażystów przykuwa temat powięzi – czyli tkanki łącznej oplatającej całe nasze ciało. Powięź odpowiedzialna jest za elastyczność i płynność ruchów, czyli bez niej poruszalibyśmy się jak roboty. Udowodniono, że to właśnie w mięśnio-powięzi gromadzą się napięcia i bóle, a nie w samych mięśniach. Dlatego tzw. masaże powięziowe, masaże tkanek głębokich, zyskują coraz większą popularność. 

Łączenie nowoczesności z tradycją

Połączenie tradycyjnych holistycznych masaży, wywodzących się głównie z Dalekiego Wschodu, z najnowszymi badaniami naukowymi i nowymi formami masażu, jak np. masaż głęboki, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, czy terapia punktów spustowych uzyskujemy niespotykane rezultaty dla ciała i umysłu. Obecnie w świecie masaży zauważamy coraz więcej analogii, np. z najnowszych badań naukowych i wschodniej medycyny holistycznej. Przykładem są punkty spustowe w ciele, w których gromadzą się kwasy w mięśnio – powięzi., powodując mocne, miejscowe bóle, a w konsekwencji także zmniejszenie zakresu ruchomości ciała. Niedawno zauważono znaczące nakładanie się mapy punktów spustowych z mapą punktów meridianowych, wywodzącej się z tradycyjnej medycyny chińskiej, czyli medycyny holistycznej. Pozostaje nam więc spróbować i doświadczyć na sobie, jak działają masaże holistyczne.

Bartosz Zadurski – trener i coach rozwoju osobistego oraz pracy z ciałem, a także masażysta holistyczny. Założyciel Instytutu Holistycznej Pracy z Ciałem Zango, w któym jest dyrektorem i trenerem. Organizuje kursy i warsztaty masażu, a także największe wydarzenie dla masażystów w Polsce – Festiwal Masażu oraz jedyny w swoim rodzaju – Festiwal Świadomej Pracy z Ciałem.

Ten i wiele innych ciekawych artykułów znajdziecie w Mojej Harmonii Życia, gorąco polecam!

Mandala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *